Брза помош за срцето и крвните садови
Cardiol
Ги зацврстува и ги прочистува ѕидовите на крвните садови
Ги раствора холестеринските плаки
Ги превенира компликациите
Го нормализира притисокот
Нарачај со попуст токму сега
78 EUR
39 EUR
До крајот на акцијата останаа:
00часови
:
21минути
:
44секунди
Одобрено од
European Society
of Cardiology
Брзо
делување
Безопасен
состав
Милиони луѓе не претпоставуваат дека се наоѓаат во зоната на ризик.
Дали ви се познати овие симптоми?
Главоболка и вртоглавица
Зуење во ушите
Брзо заморување
Задишување и отежнато дишење
Појава на флеки пред очите
Болка во градите
Тече крв од носот
Боцкање во левото рамо или вратот
Human
Како да се сочува здраво срце?

Хипертензијата може да не се манифестира со години. Зголемениот притисок го објаснуваат со замор, временските услови или својствата на организмот. Кога се појавуваат главоболки, несоница или отежнато дишење, тогаш за проблемите со срцето станува збор на крајот. “Со мене сè е во ред, просто надвор е жешко”, – зборуваше мајка ми кога кај неа се појави задишување.

Тешко ми да се сеќавам на денот кога за малку можев да останам без неа... Отприлика 2 месеца пред срцевиот удар таа почна бргу да се замара и да се жали на главоболка. При тоа притисокот не ѝ беше покачен – 135/90. Дента кога се случи срцевиот удар, мајка ми се чувствуваше нормално и излезе до продавница. Подоцна ми се јавија и ми рекоа дека таа е во реанимација. За среќа, куртули.

Опоравувањето беше многу долго, и ударот можеше да се повтори во секој момент. Притисокот како и порано ѝ беше 150/95. Од големата количина апчиња резултатите од анализите беа лоши, имаше опасност од појава на бубрежна инсуфициенција. Требаше под итно да се намали бројот на апчињата за секојдневен прием. Ама како? Без нив состојбата моментално се влошува.

За помош се обративме во European Society of Cardiology. Кардиологот Vincent Chapman ни објасни дека не смее нагло да се прекине со препишаните препарати. Потребно е да се прочистат крвните садови и да им се врати тонусот. И само тогаш може постепено да се намалува дозата на лековите. За прочистување и зацврстување на крвните садови тој препиша Cardiol.

Мајка ми испи еден третман и почна да се чувствува многу подобро. Почна да се разбудува добро расположена, а не со главоболка. Ги снема болката во градите, задишувањето и заморот. Општата состојба ѝ се подобри, а анализите покажуваа нормално ниво на холестеринот. Постепено докторот ја намали дозата на лековите. По пола година мајка ми испи уште еден третман Cardiol.

Cardiol – сигурна заштита за срцето и крвните садови
Cardiol
Го нормализира притисокот
Ја намалува концентрацијата на холестеринот
Создава пречки за кислородното гладување на клетките
Ги прочистува крвните садови
Избавува од главоболката и зуењето во ушите
Осигурува нормален тонус на крвните садови
Природниот состав— тоа е основа за долгиот живот
Екстракт од коприва
Ја нормализира честотата на срцевите контракции и нивниот ритам, ги проширува крвните садови и ги тонизира, ја намалува концентрацијата на холестеринот во крвната плазма.
Екстракт од ѓаволско усте
Го смирува нервниот систем и го нормализира сонот. Придонесува за подобрување на составот на крвта, за нејзиното разредување, за намалување на притисокот.
Екстракт од глог
Делува како диуретик така што врши хипертензивно дејство, со тоа го намалува оптоварувањето на кардиоваскуларниот систем.
Витамини од групата В
  • — Го истеруваат вишокот течност.
  • — Го поддржуваат потребниот тонус на крупните и периферните крвни садови.
  • — Ја осигуруваат еластичноста на миокардот.
  • — Придонесуваат за нормализирање на срцевиот ритам.
  • — Ги отстрануваат грчевите на крвните садови.
  • — Го попречуваат образувањето на тромбовите.
  • — Го намалуваат нивото на холестерин во крвта.
5 главни совети од доктор кардиолог
1. Проверувајте го крвниот притисок
Почнете со водење на дневник на вашето здравје каде ќе ја внесувате големината на крвниот притисок најмалку 2-3 пати дневно.
2. Трудете се да ја контролирате емоционалната состојба
Освен уништувањето на нервните влакна, хормонот на стресот негативно влијае врз работата на кардиоваскуларниот систем. Стресот го забрзува метаболизмот и пулсот, го зголемува притисокот во крвните садови. Поради тоа пациентот моментално може да почувствува тегоби во ушите, очите и градниот кош.
3. Не заборавајте ги диетата и физичката активност
Ограничете ја употребата на солта и шеќерот. Потребно е сосема да престанете со цигарите и алкохолот. При вишок тежина потрудете се да ослабете. Вишокот масно ткиво претставува сериозно оптоварување за сите системи, за локомоторниот апарат, па го тера срцето да работи со здвоена сила.
Vincent Chapman,доктор, кардиолог, член на European Society of Cardiology
4. Внимавајте на резултатите од анализите
Важно е нивото на холестеринот, хемоглобинот, креатининот, електролитите, мочната киселина и др. да биде во нормала.
5. Примајте витамини/витамински комплекси
При хипертензија обичните витамини не се подобни. Тие не ги содржат неопходните состојки за здравјето на кардиоваскуларниот систем. На сите мои пациенти им го препишувам Cardiol. Неговата ефикасност се должи на интеракцијата на состојките што помагаат да се прочистат крвните садови од холестеринските плаки, да се намали притисокот и оптоварувањето на бубрезите. Битна одлика на Cardiol во споредба со другите препарати е нормализирањето на концентрацијата на кислород во крвта. Притисокот се покачува при грчот на крвниот сад и недостигот на кислород во плазмата. Витамините од групата В во интеракција со екстрактот од ѓаволско усте осигуруваат стабилно високо ниво на кислородот и го попречуваат стеснувањето на крвните садови и покачувањето на притисокот.
Коментари